O nás

Kdo jsme #

SOM (Seniorátní odbor pro mládež) je skupina lidí, kteří část svého volného času věnují péči o seniorátní mládež Českobratrské církve evangelické, přípravě akcí pro mládež, rozšiřování informací o jiných křesťanských mládežnických akcích, snaží se vytvořit půdu pro setkávání mládeže a podporovat činnost mládeží ve sborech. Snažíme se budovat společenství otevřené všem bez rozdílu.

Vědomí Boží lásky – totiž že každý lidský život má nezpochybnitelnou hodnotu – je hlavním zdrojem našich sil a to se projevuje jak ve společenství církve, tak při pomoci druhým. To vše jde ruku v ruce se vzděláním, rozumem a kritickým myšlením, na které dávají evangelické církve tradičně zásadní důraz.

Snažíme se mít otevřenou mysl pro nové inspirace a naše akce jsou přístupné pro kohokoli.

Českobratrská církev evangelická (ČCE) je největší česká protestantská církev založená v roce 1918 spojením církví helvétského a augsburského vyznání. Její členové jsou křesťané, kteří chtějí následovat Ježíše Krista jako svého Spasitele, a ukotvení v tomto následování jim poskytuje Bible. Jádrem církevního života jsou nedělní bohoslužby, jež vede farář. V rámci jednotlivých sborů ale funguje i řada setkání různých věkových skupin během týdne, mezi něž patří i setkání mládeže.

ČCE se dělí na tzv. senioráty (něco jako kraje). Do pražského seniorátu patří 31 sborů z Prahy a okolních obcí a je tak jedním z největších a zároveň nejbohatších seniorátů. Větší pražské sbory pořádají v týdnu svá vlastní setkávání mládeže a mezi sebou se mládežníci stýkají jen občas. Jednou z možností mezisborových setkání jsou právě naše akce.

Akce mimo SOM

Kromě akcí, které pořádáme my jako SOM, probíhá v Praze několik dalších pravidelných akcí, které jsou určeny (nejen) pro evangelickou mládež pohybující se v pražském seniorátu.

 • VŠeliká mládež – setkávání určené pro evangelické vysokoškoláky v Praze. Pro každé setkání je vybráno zajímavé téma a host. Organizuje Adam Hamr se skupinou vysokoškoláků.
 • modlitba se zpěvy z Taizé – každé první pondělí v měsíci, v kostele u Martina ve zdi od 19:30. Organizuje náš farář pro mládež Karel Müller a další dobrovolníci z ekumeny.
 • Fusion Libeň – Chceš zpívat v pop-rockovém sboru? Chceš se naučit hrát na nástroje a koncertovat? Přijď do Fusion Libeň (U Pošty 6, Praha 8) každý čtvrtek od 17:30. Čeká na tebe zábava, zpěv, hry, super lidi a jídlo. (Nikdo tě nebude zkoušet ze zpěvu nebo z not) Fusion na Facebooku.
 • Ten Sing je hudební aktivita pro mladé lidi ve věku 12–19 let, patřící pod organizace YMCA a YWCA. Zjednodušeně lze říci, že Ten Sing je pěvecký sbor doprovázený kapelou a dalšími workshopy (tanec, drama, minichoir ad.). Jsme neprofesionální uskupení, nemáme žádné vstupní talentové zkoušky, naopak se snažíme poskytnout prostor pro seberealizaci a možnost vyzkoušet si, co koho láká. Ať už je to hudba, tanec nebo divadlo.
  Skupiny Ten Sing se v Praze scházejí dvě. Klub při kostele u Panny Marie Sněžné má zkoušky každý čtvrtek do 17:00 (Jungmannovo náměstí 18, Praha 1). Druhý se schází v evangelickém sboru Žižkov 2 každou středu od 17:30 (Čajkovského 10, Praha 3). Ten Sing na Facebooku

#

Kde nás najdete

Časy mládeží:

Pondělí

 • Vinohrady – 18:00
 • Libeň – 19:00

Úterý

 • Vršovice – 19:30
 • Střešovice – 19:00

Středa

 • Strašnice – 18:00
 • Nusle – 19:00
 • Smíchov – 19:00

Pátek

 • Jarov – 19:00

Pražské mládeže se schází i v době koronavirových opatření.

Jedná se o online schůzky, kam se můžeš připojit i ty!

Odkazy a kontakty:

Salvátor (pondělí – 19:00)

Vinohrady (pondělí – 19:15)

Střešovice (úterý – 19:00)

Strašnice (středa –18:00)

Jarov (pátek – 19:00)

Další informace (včetně kontaktů na faráře) najdete na stránkách jednotlivých sborů. Obrátit se můžete i přímo na faráře pro pražskou mládež Karla Müllera (viz karta „Kontakty“). Buďte zdrávi!


Sbory pražského seniorátu a kontakty na faráře:

Benešov u Prahy – katerina.fruhbauerova@evangnet.cz
Beroun – mikulas.vymetal@seznam.cz
Dobříš – samuel.hejzlar@evangnet.cz
Hořovice – horovice@evangnet.cz
Hvozdnice – hvozdnice@evangnet.cz
Kladno – leonardo.teca@evangnet.cz
Libčice nad Vltavou – libcice@evangnet.cz
Nové Město – Kliment – david.balcar@evangnet.cz
Staré Město – Salvátor – tomas.trusina@evangnet.cz
Strašnice – matosabo@gmail.com
Uhříněves – jiri.ort@evangnet.cz
Vršovice – matej.opocensky@evangnet.cz
Vinohrady – ester.caskova@evangnet.cz
Jarov – jarov@evangnet.cz
Žižkov I – pavel.kalus@evangnet.cz
Žižkov II – zizkov2l@evangnet.cz
Braník – jaroslav.pechar@evangnet.cz
Jižní Město – michal.sourek@evangnet.cz
Modřany – modrany@evangnet.cz
Nusle – dan.palenik@evangnet.cz
Radotín – petr.spirko@evangnet.cz
Smíchov – maros.klacko@evangnet.cz
Dejvice-Bubeneč – kaplan.ruml@gmail.com
Střešovice – pavel.pokorny@evangnet.cz
Kobylisy – ondrej.kolar@evangnet.cz
Libeň – roman.mazur@evangnet.cz
Horní Počernice – alzbeta.hanychova@evangnet.cz
Prčice-Sedlec – prcice@evangnet.cz
Soběhrdy – sobehrdy@evangnet.cz
Škvorec – skvorec@evangnet.cz
#

O pražském SOMu


Vytváříme prostředí, ve kterém mladí lidé nacházejí otevřené křesťanské společenství. Kde se mohou cítit dobře a svobodně se v něm realizovat.
Společně sdílíme a prožíváme svou víru a nabízíme ji ostatním lidem v kontextu dnešní společnosti.
Věříme, že v Božích očích máme všichni stejnou hodnotu.

naše vize, prosinec 2019, kostel u Klimenta

Členy pražského SOMu na volební období 2019–2021 jsou:

prvni clen

Ema Pospíšilová

předsedkyně a virilní členka martinského grémia

Je členkou sboru ve Střešovicích a podruhé zvolena do SOMu.
Emě je 22 let, studuje na FF UK obor politologie a ráda čte o nepěkných historických událostech.
A pokud ji budete shánět, ptejte se po holce s červenou čepicou.


ctvrty clen

Jenda Zemánek

první místopředseda a člen martinského grémia

Další z ostřílených mazáků SOMu. Je členem sboru Střešovice – Praha 6. Moc nechodí, ale na větší sborové akce se zapojí.
věk: 26 let
člen SEMu (Sdružení evangelické mládeže), zajišťující granty pro SOM akce
člen martinského grémia, organizujícího večerní bohoslužby u Martina ve zdi, občas i kostelničinu
student inženýrské geologie, Přírodovědecká fakulta UK
zakladatel GAL (Geologická akademické liga) – pomáhá prvákům před prvním zkouškovým, seznámení s během fakulty a zapojení do života fakulty (PřF UK)
zaměstnanec SG Geotechnika a.s., geolog pro Metro D – inženýrsko-geologický průzkum


druhy clen

Kryštof Sojka

druhý místopředseda

Služebně nejstarší SOMák začal své třetí volební období na erasmu v holandském Haagu. Už je ale zpátky připraven vymýšlet nové akce a posléze je komentovat slovy: „Ty vole, co jsem to zase vymyslel?“
Kryštofovi je 23, je členem sboru na Jarově a k vlastnímu překvapení ho zatím ještě nevyhodili z oboru politologie a mezinárodní vztahy na FSV UK.


sesti clen

Karolína Urbánková

pokladník

Dvacetiletá Karolína odmaturovala na Gymnáziu prof. Jana Patočky a momentálně studuje na PřF UK hydrologii a hydrogeologii. Chodí do sboru na Jarově, kde spolu s mládeží doprovází při bohoslužbách. Ráda se směje, tančí, hraje na kytaru a na klavír a zpívá.


treti clen

Bětka Balcarová

Vlastně úplně nejmladší členku současného SOMu.
Je jí sedmnáct let a chodí na gymnázium Omská. Její „home church“ je ve Strašnicích, kde je i učitelkou nedělní školy.


paty clen

Františka Keprtová

Malá dívenka trpící napoleonským komplexem (takže pokud budete mít narážky na její výšku, pravděpodobně to schytáte do břicha – to bývá totiž místo v úrovni jejího loktu). Jinak je to docela milá slečna, jejíž životní motto je „co je malý, to je hezký, a když je to hnusný, je toho alespoň málo“. Fáňa je v prváku na ETF, obor pastorační a sociální práce. Je jí 20 let a je členkou sboru ve Střešovicích (pro změnu…). Největším koníčkem je rozhodně hudba, konkrétně zpěv, kterému se věnuje už od pěti let, takže si pořád něco brouká. Pokud je náhodou zticha, obejměte mí, protože je asi něco špatně.


sedmi clen

Pája Kroužková

Téhle paní je 18 let. (Ne)nápadná svými 155 cm výšky a velkými vlasy. I když by to měla do Kobylis pět minut pěšky, doma je v branickém sboru (a tak trochu jednou nohou u katolíků, ale pssst). Konvertitka. Baví ji organizovat akce, na kterých sama nikdy nebyla, s lidmi, které moc nezná, a tak šla do SOMu. Kromě ekumény má moc ráda děti (sborovo-ymkový tábor, voda, dorostové schůzky, výpravy…), dobré knihy (Romance pro křídlovku!), češtinu, neplánované výlety do přírody, chození bosá a koupání v čemkoli, na co tak zrovna venku narazí.


osmi clen

Eliška Chlebounová

Umí být hodný a roztomilý človíček a taky decentní sprateček. Záleží na náladě. Každopádně je většinou upřímná.
V SOMu je třetím rokem. Patří do sboru ČCE Strašnice, kde učí nedělku, dětskou biblickou a organizuje tábory. Je hrdá na strašnickou mládež (scházíme se každou středu od 18:00 btw ;)).
Ještě se jí nestalo, že by někdo na první pokus správně tipnul její věk. Velmi ji baví lowcostové cestování a dědění oblečení.
A přeje každýmu, kdo tohle čte, hezký a úspěšný týden.


devaty clen

Marta Slámová

Tohle děvče nepřehlédnete, protože je strašně vysoká a většinu lidí o hlavu převyšuje…
Marta je v septimě na Hudebním gymnasiu a jejím hlavním oborem je kytara. A pokud byste si s ní chtěli zazpívat něco od Radůzy nebo od Navarové, tak jí uděláte ohromnou radost.
Mimo jiné vede skautskou družinku ve Staré Boleslavi, ale na mládež chodí do Vinohrad.


desaty clen

Matěj Bouček

Ano, opravdu to není Franta Plzák, jak by se nezkušenému oku mohlo na první pohled zdát. Matějovi je 19 let a prvním rokem studuje na Filozofické fakultě obor socio-ekonomických studií, přestože o ekonomii toho ví zhruba tolik, kolik ví čajový lístek o Východoindické společnosti. Od mala chodil do sboru v Kobylisích, neděle ovšem trávil častěji hraním florbalu v sousedním Sokole. Na evangelické akce začal jezdit díky svojí ségře Aničce.
Nyní ho můžete zastihnout spíše u Martina ve zdi nebo na bruslích v některém z pražských skateparků. Má rád povidlové buchty, filmy z minulého století, stejně tak i hudbu. Rád si zahraje na klavír, ukulele nebo kytaru, ale co mu nejde, toho hned nechá, takže z něho Kubelík nebude.


jedenact clen

Eliška Janotová

Nová SOMačka se nám zatoulala na pár měsíců do Země tisíce jezer, kde chytala polární záři, žila zimní sen a mimoto samozřejmě čerpala inspiraci z finského vzdělávání. Vrátila se ale k nám a naplno se věnuje svému mandátu.
Studuje učitelství a celý svůj život dlouhý 24 let patří do klimentského sboru na Praze 1, kde se podílí na rozmarech dětí i mládeže.
Snadno se nadchne, proto ji baví leccos – vždy ji potěšíte například zpěvem a tancem, pohybem, přírodou a stoprocentně dobrým jídlem a knížkou.


dvanact clen

Eliáš Cizl

Je v SOMu druhé období. Tentokrát jen jako náhradník. V osobním životě studuje třeťák informatiky na Matfyzu. Kromě vývoje softwaru ho baví ještě připravovat tábory a hlavně vymýšlet rozličné hry. Párkrát týdně učí děti programovat. Je hrdým (a domácím) strašnickým mládežníkem.


virilni clen

Karel Müller

farář, učitel, youtuber, virilní člen

Tahle kombinace ho prozatím vystihuje nejlépe. Do církve přišel v osmnácti po dlouhém hledání, kde by s nábožensky ukotvil. V ČCE našel své místo a je moc rád, že v ní může pracovat jako farář. Třetí rok je pražský farář pro mládež, kde spolu s aktivními mládežníky pořádá pro další lidi další akce. Stará se o aktivity spojené s kostelem Martin ve zdi. Taky učí předmět křesťanství a etika na Evangelické akademii v Praze. A kromě toho všeho ještě se svým kolegou rozjel youtubový kanál Pastoral Brothers.
Práce ho naplňuje a rád přijímá výzvy digitální doby.


#

Kontakty

Karel Müller

farář pro pražskou mládež

kontakt mullerkarel@gmail.com
+420 723 930 717
Přesunout se na začátek