O nás

Kdo jsme #

SOM (Seniorátní odbor pro mládež) je skupina lidí, kteří část svého volného času věnují péči o seniorátní mládež Českobratrské církve evangelické, přípravě akcí pro mládež, rozšiřování informací o jiných křesťanských mládežnických akcích, snaží se vytvořit půdu pro setkávání mládeže a podporovat činnost mládeží ve sborech. Snažíme se budovat společenství otevřené všem bez rozdílu.

Vědomí Boží lásky – totiž že každý lidský život má nezpochybnitelnou hodnotu – je hlavním zdrojem našich sil a to se projevuje jak ve společenství církve, tak při pomoci druhým. To vše jde ruku v ruce se vzděláním, rozumem a kritickým myšlením, na které dávají evangelické církve tradičně zásadní důraz.

Snažíme se mít otevřenou mysl pro nové inspirace a naše akce jsou přístupné pro kohokoli.

Českobratrská církev evangelická (ČCE) je největší česká protestantská církev založená v roce 1918 spojením církví helvétského a augsburského vyznání. Její členové jsou křesťané, kteří chtějí následovat Ježíše Krista jako svého Spasitele, a ukotvení v tomto následování jim poskytuje Bible. Jádrem církevního života jsou nedělní bohoslužby, jež vede farář. V rámci jednotlivých sborů ale funguje i řada setkání různých věkových skupin během týdne, mezi něž patří i setkání mládeže.

ČCE se dělí na tzv. senioráty (něco jako kraje). Do pražského seniorátu patří 31 sborů z Prahy a okolních obcí, a je tak jedním z největších a zároveň nejbohatších seniorátů. Větší pražské sbory pořádají v týdnu svá vlastní setkávání mládeže a mezi sebou se mládežníci stýkají jen občas. Jednou z možností mezisborových setkání jsou právě naše akce.

Akce mimo SOM

Kromě akcí, které pořádáme my jako SOM, probíhá v Praze několik dalších pravidelných akcí, které jsou určeny (nejen) pro evangelickou mládež pohybující se v pražském seniorátu.

 • VŠeliká mládež – setkávání vysokoškolských studentů z řad nejen evangelické církve v Praze. Třikrát v semestru se zajímavým programem. Hlavním bodem je povídání pozvaného hosta na předem známé téma. Neméně důležitými stránkami setkání jsou sdílení názorů, poznávaní nových lidí, přátelská otevřená atmosféra a zamyšlení. Všichni vítáni! Aktuální informace na Facebooku.
 • modlitba se zpěvy z Taizé – každé první pondělí v měsíci, v kostele u Martina ve zdi od 19:30. Organizuje náš farář pro mládež Karel Müller a další dobrovolníci z ekumény.
 • Fusion Libeň – Chceš zpívat v pop-rockovém sboru? Chceš se naučit hrát na nástroje a koncertovat? Přijď do Fusion Libeň (U Pošty 6, Praha 8) každý čtvrtek od 17:30. Čeká na tebe zábava, zpěv, hry, super lidi a jídlo. (Nikdo tě nebude zkoušet ze zpěvu nebo z not) Fusion na Facebooku.
 • Ten Sing je hudební aktivita pro mladé lidi ve věku 12–19 let, patřící pod organizace YMCA a YWCA. Zjednodušeně lze říci, že Ten Sing je pěvecký sbor doprovázený kapelou a dalšími workshopy (tanec, drama, minichoir ad.). Jsme neprofesionální uskupení, nemáme žádné vstupní talentové zkoušky, naopak se snažíme poskytnout prostor pro seberealizaci a možnost vyzkoušet si, co koho láká. Ať už je to hudba, tanec nebo divadlo.
  Skupiny Ten Sing se v Praze scházejí dvě. Klub při kostele u Panny Marie Sněžné má zkoušky každý čtvrtek do 17:00 (Jungmannovo náměstí 18, Praha 1). Druhý se schází v evangelickém sboru Žižkov 2 každou středu od 17:30 (Čajkovského 10, Praha 3). Ten Sing na Facebooku

#

Kde nás najdete

Časy mládeží:

Pondělí

 • Vinohrady | 18:30 – střídá se se čtvrtkem
 • Nusle | 18:00
 • Libeň | 18:00

Úterý

 • Strašnice – vinyl (starší mládež) | 18:45

Středa

 • Strašnice | 18:00

Čtvrtek

 • Dejvice + Střešovice | 18:30
 • Jarov – Devadesátky (setkání mládeže s kořeny v 90. letech) | 18:30

Pátek

 • Kliment | 18:00
 • Beroun – klub Herka | 17:00 (každý druhý pátek; v berounské knihovně)
 • Braník | 18:00
 • Kobylisy | 18:00 (každý druhý pátek)
 • Jarov | 19:00
 • Vršovice | 17:30 (občasně)

Sbory pražského seniorátu a kontakty na faráře:

Benešov u Prahy – katerina.fruhbauerova@evangnet.cz
Beroun – jordan.tomes@evangnet.cz
Dobříš – jaroslav.pechar@evangnet.cz
Hořovice – horovice@evangnet.cz
Hvozdnice – hvozdnice@evangnet.cz
Kladno – leonardo.teca@evangnet.cz
Libčice nad Vltavou – libcice@evangnet.cz
Nové Město – Kliment – david.balcar@evangnet.cz
Staré Město – Salvátor – tomas.trusina@evangnet.cz
Strašnice – matosabo@gmail.com
Uhříněves – jiri.ort@evangnet.cz
Vršovice – matej.opocensky@evangnet.cz
Vinohrady – ester.caskova@evangnet.cz
Jarov – jarov@evangnet.cz
Žižkov I – pavel.kalus@evangnet.cz
Žižkov II – zizkov2l@evangnet.cz
Braník – jaroslav.pechar@evangnet.cz
Jižní Město – michal.sourek@evangnet.cz
Modřany – modrany@evangnet.cz
Nusle – dan.palenik@evangnet.cz
Radotín – petr.spirko@evangnet.cz
Smíchov – maros.klacko@evangnet.cz
Dejvice-Bubeneč – sasa.jacobea@gmail.com, trgalova@gmail.com
Střešovice – stresovice@evangnet.cz
Kobylisy – ondrej.kolar@evangnet.cz
Libeň – roman.mazur@evangnet.cz
Horní Počernice – alzbeta.hanychova@evangnet.cz
Prčice-Sedlec – prcice@evangnet.cz
Soběhrdy – sobehrdy@evangnet.cz
Škvorec – skvorec@evangnet.cz

#

O pražském SOMu


Jsme různorodé společenství mladých křesťanů v evangelické církvi.
Snažíme se zajistit otevřené a bezpečné prostředí pro všechny. V něm chceme společně objevovat, rozvíjet a sdílet svoji víru.
Vytváříme příležitosti k setkávání, prožívání a navazování nových vztahů.
naše vize, prosinec 2021, kostel u Klimenta

Členy pražského SOMu na volební období 2021–2023 jsou:

Matěj Bouček

předseda a virilní člen martinského grémia | Kobylisy

Je mluvka. Rád rozumuje a mudruje, zcela logicky tedy studuje na Filozofické fakultě. Úspěšně se dokázal prokecat už do třetího ročníku sociologie a doufá, že mu jeho koníček pomůže i při psaní bakalářky a u státnic. Tenhle verbální vulkán vybuchuje v SOMu již ve druhém volebním obdobím. Je vášnivým hráčem Dostihů a sázek, pojídačem štrúdlu a pivo píčem. Taky se rád projede na bruslích, proběhne za mičudou a rozplyne nad starším filmem. Když mu něco nejde, vzteká se, jak kdyby mu spadly hračky do kanálu. Častěji se ale směje, zejména slovíčkářským vtipům.


sesti clen

Kája Urbánková

první místopředsedkyně | Jarov

Jednadvacetiletá Karolína už odmaturovala na Gymnáziu prof. Jana Patočky a momentálně studuje na PřF UK hydrologii a hydrogeologii. Rozhodně ji nenaštve, když si s ní o tom budete povídat, ba naopak, ráda vám vysvětlí, co už ví. Chodí do sboru na Jarově, kde sama i společně s mládeží doprovází při bohoslužbách. Ráda se směje, chodí na vycházky do přírody, hraje deskovky a na hudební nástroje.


dvanact clen

Eliáš Cizl

druhý místopředseda | Strašnice

Je v SOMu už nějaký ten pátek. V osobním životě už skoro dokončil bakaláře informatiky na matfyzu. Kromě vývoje softwaru ho baví ještě připravovat tábory a hlavně vymýšlet rozličné hry. Párkrát týdně učí děti programovat. Je hrdým (a domácím) strašnickým mládežníkem.


Johanka Vejnarová

Střešovice

Je sedmnáctiletá studentka gymnázia Ústavní. Chodí sice převážně na jarovskou mládež, ale jejím rodným sborem jsou Střešovice. Je dost možné, že jste ji již na nějaké evangelické akci zahlédli a s největší pravděpodobností si to ani neuvědomujete. Mohu vás totiž ujistit, že teď vypadá jinak. Ráda rozdává komplimenty ohledně vzhledu ostatních lidí a nikdy nepohrdne nezávaznou konverzací nebo novými přáteli.


sedmi clen

Pája Kroužková

Braník

Vyznačuje se nadprůměrně objemnými vlasy a podprůměrně vysokou postavou. Když poprvé (2018) přišla do branického kostela, zeptali se jí: „Jak se jmenuješ? A nechceš s námi na tábor?“ Od té doby ji akce s branickými dětmi pohltily. Když se jí o něco později (2019) zeptali: „A nechceš dělat taky akce pro mládež?“, moc nepřemýšlela, stala se členkou SOMu a teď doufá, že toho po covidovém útlumu konečně naplno využije. Ráda čte, pohybuje se po hezké přírodě (nejradši pěšky či po vodě, nepohrdne ale ani lyžemi libovolného typu) a pouští se do věcí, které ještě nezkusila a o kterých netuší, jak dopadnou. V září 2022 nastupuje na Evangelickou teologickou fakultu UK se sebevědomým cílem stát se farářkou.


Tadeáš Balcar

Kliment

Tadeášovi je dvacet a překvapivě chodím do klimentského sboru. V roce 2021 odmaturoval na střední průmyslové škole potravinářských technologií a nyní pracuje jako laborant. Mezi jeho koníčky patří sportovní lezení, snowboarding, běžky, cyklistika, hudba a také příprava akcí pro mládež. Dobrým jídlem nepohrdne.


paty clen

Františka Keprtová

Střešovice

Jmenuje se Františka Keprtová a je jí 22 let a je ze střešovického sboru. Studuje na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlově. V současné době je ve třetím ročníku bakalářského programu oboru sociální a pastorační práce. Co pro ni budoucnost chystá, je stále ve hvězdách, ale prozatím ji nejvíce láká práce s mentálně postiženými, kterým se věnuje už od svých 15 let. Snad i proto se v minulém roce začala angažovat jako dobrovolnice ve stacionáři pro mentálně postižené děti a zároveň se stala osobní asistentkou pětiletého chlapečka postiženého Angelmanovým syndromem. Současně je také sborová sestra ve Střešovicích. Ve svém volném čase se věnuje hudbě, konkrétně zpěvu – v současnosti docházím do tří pěveckých sborů.


Cája García

Strašnice

Cája García zažívá svoji somáckou premiéru a těší se, co ji čeká. Cáje je 21 let a studuje obor anglistika-amerikanistka na fildě. Pokud zrovna neleží v anglické beletrii, kterou nikdy nestíhá přečíst na literární semináře, nejspíš ji najdete na hodině zpěvu, na tanečním sále nebo když půjdete za kulturou do Národního divadla. Jako uvaděčka vám řekne, kde sedíte, že se sklem se do sálu nesmí a nebo vám třeba prodá program. Radost jí uděláte, když jí za ten program dáte dýško, pochválíte písmo nebo si s ní zadvojhlasíte v nějakým svítákovským bangeru. Milovnice vajíčkové pomazánky, šatů a hezkých psacích potřeb je doma ve Strašnicíc a už skoro rok i plnohodnotná členka církve.


Náhradníci:

Dan Ridzoň

Střešovice

Dan je v SOMu své první období. Momentálně následuje cesty Elišky po Finsku, zbylé tři čtvrtiny období však bude řádným prezenčním členem. Je členem sboru ve Střešovicích, na mládež chodí na Jarov. Vedle somáckých akcí se podílí také na organizaci Kappy – akční víkendovky pro konfirmandy a mladší mládež. V době psaní tohoto medailonku mu je 22 let, studuje informatiku na ČVUT a ve volném čase se věnuje sportu, focení, natáčení videí, 3D grafice a vývoji mobilních aplikací.


Natka Urbánková

Jarov

Říká se jí Natálka nebo Natka a jsem pražská somačka. Je jí 17 let a studuje střední školu, obor bezpečnostně právní činnost. Ráda jezdí na mládežnické akce, a to nejen pražské. Nejčastěji ji asi potkáte smějící se nebo s někým v rozhovoru. Má ráda sport i čtení, ale přemluvíte ji skoro k jakékoli aktivitě, tedy kromě hraní Krycích jmen. Na závěr by vás chtěla povzbudit, abyste se nebáli přijet na nějakou naši akci, i když nikoho neznáte – pokud na té akci bude, ráda se vás ujme, stačí ji oslovit.


treti clen

Bětka Balcarová

Strašnice

Je jí sedmnáct let a chodí na gymnázium Omská. Její „home church“ je ve Strašnicích, kde je i učitelkou nedělní školy.


jedenact clen

Eliška Janotová

Kliment

Tato somačka je v SOMu druhé období, tentokráte v mandátu náhradnice. Vystudovala úspěšně učitelství pro první stupeň ZŠ a již ji ve škole zvou „paní učitelko“.
Celý svůj život dlouhý 25 let patří do klimentského sboru na Praze 1, kde se podílí na rozmarech dětí i mládeže. Protože by jí to však bylo málo, začala ještě dálkové studium logopedie. Jak to vše stíhá, se jí radši neptejte… Snadno se nadchne, proto ji baví leccos – vždy ji potěšíte zpěvem a tancem, pohybem, přírodou a určitě dobrým jídlem a knížkou. A je vášnivou cestovatelkou!


#

Kontakty

Přesunout se na začátek