O nás

Kdo jsme #

SOM (Seniorátní odbor pro mládež) je skupina lidí, kteří část svého volného času věnují péči o seniorátní mládež Českobratrské církve evangelické, přípravě akcí pro mládež, rozšiřování
informací o jiných křesťanských mládežnických akcích, snaží se vytvořit půdu pro setkávání mládeže a podporovat činnost mládeží ve sborech. Snažíme se budovat společenství otevřené všem bez rozdílu.

Vědomí Boží lásky – totiž že každý lidský život má nezpochybnitelnou hodnotu – je hlavním zdrojem našich sil a to se projevuje jak ve společenství církve, tak při pomoci druhým. To vše jde ruku v ruce se vzděláním, rozumem a kritickým myšlením, na které dávají evangelické církve tradičně zásadní důraz.

Snažíme se mít otevřenou mysl pro nové inspirace a naše akce jsou přístupné pro kohokoli.

Českobratrská církev evangelická (ČCE) je největší česká protestantská církev založená v roce 1918 spojením církví helvétského a augsburského vyznání. Její členové jsou křesťané, kteří chtějí následovat Ježíše Krista jako svého Spasitele, a ukotvení v tomto následování jim poskytuje Bible. Jádrem církevního života jsou nedělní bohoslužby, jež vede farář. V rámci jednotlivých sborů ale funguje i řada setkání různých věkových skupin během týdne, mezi něž patří i setkání mládeže.

ČCE se dělí na tzv. senioráty (něco jako kraje). Do pražského seniorátu patří 31 sborů z Prahy a okolních obcí, a je tak jedním z největších a zároveň nejbohatších seniorátů. Větší pražské sbory pořádají v týdnu svá vlastní setkávání mládeže a mezi sebou se mládežníci stýkají jen občas. Jednou z možností mezisborových setkání jsou právě naše akce.

Akce mimo SOM

Kromě akcí, které pořádáme my jako SOM, probíhá v Praze několik dalších pravidelných akcí, které jsou určeny (nejen) pro evangelickou mládež pohybující se v pražském seniorátu.

 • VŠeliká mládež – setkávání vysokoškolských studentů z řad nejen evangelické církve v Praze. Třikrát v semestru se zajímavým programem. Hlavním bodem je povídání pozvaného hosta na předem známé téma. Neméně důležitými stránkami setkání jsou sdílení názorů, poznávaní nových lidí, přátelská otevřená atmosféra a zamyšlení. Všichni vítáni! Aktuální informace na Facebooku.
 • modlitba se zpěvy z Taizé – každé první pondělí v měsíci, v kostele u Martina ve zdi od 19:30. Organizuje náš farář pro mládež Karel Müller a další dobrovolníci z ekumény.
 • Fusion Libeň – Chceš zpívat v pop-rockovém sboru? Chceš se naučit hrát na nástroje a koncertovat? Přijď do Fusion Libeň (U Pošty 6, Praha 8) každý čtvrtek od 17:30. Čeká na tebe zábava, zpěv, hry, super lidi a jídlo. (Nikdo tě nebude zkoušet ze zpěvu nebo z not) Fusion na Facebooku.
 • Ten Sing je hudební aktivita pro mladé lidi ve věku 12–19 let, patřící pod organizace YMCA a YWCA. Zjednodušeně lze říci, že Ten Sing je pěvecký sbor doprovázený kapelou a dalšími workshopy (tanec, drama, minichoir ad.). Jsme neprofesionální uskupení, nemáme žádné vstupní talentové zkoušky, naopak se snažíme poskytnout prostor pro seberealizaci a možnost vyzkoušet si, co koho láká. Ať už je to hudba, tanec nebo divadlo.
  Skupiny Ten Sing se v Praze scházejí dvě. Klub při kostele u Panny Marie Sněžné má zkoušky každý čtvrtek do 17:00 (Jungmannovo náměstí 18, Praha 1). Druhý se schází v evangelickém sboru Žižkov 2 každou středu od 17:30 (Čajkovského 10, Praha 3). Ten Sing na Facebooku

#

Kde nás najdete

Časy mládeží:

Pondělí

 • Nusle | 18:00
 • Libeň | 18:00

Úterý

 • Strašnice – vinyl (starší mládež) | 18:45
 • Žižkov II | 19:00 (sudé úterky)
 • Modřany | 19:00 (2. a 4. úterý v měsíci)

Středa

 • Strašnice | 18:00
 • Libeň | 18:30

Čtvrtek

 • Dejvice + Střešovice | 18:30
 • Jarov – Devadesátky (setkání mládeže s kořeny v 90. letech) | 18:30

Pátek

 • Kliment | 18:00
 • Braník | 18:30
 • Kobylisy | 18:00 (každý druhý pátek)
 • Jarov | 19:00
 • Vršovice | 17:30 (občasně)

Sbory pražského seniorátu a kontakty na faráře:

Benešov u Prahy – dan.palenik@evangnet.cz (administruje Dan Páleník)
Beroun – leonardo.teca@evangnet.cz  (administruje Leonardo Teca)
Dobříš – michal.sourek@evangnet.cz
Hvozdnice – hvozdnice@evangnet.cz
Kladno – leonardo.teca@evangnet.cz
Libčice nad Vltavou – libcice@evangnet.cz
Nové Město – Kliment – david.balcar@evangnet.cz
Staré Město – Salvátor – tomas.trusina@evangnet.cz
Vinohrady – zdenek.sorm@evangnet.cz
Jarov – jarov@evangnet.cz
Žižkov I – zizkov1@evangnet.cz (administruje Olga Mrázková)
Žižkov II – zizkov2@evangnet.cz
Braník – jaroslav.pechar@evangnet.cz
Jižní Město –  jaroslav.pechar@evangnet.cz (administruje Jaroslav Pechar)
Modřany – modrany@evangnet.cz
Nusle – dan.palenik@evangnet.cz
Radotín – petr.spirko@evangnet.cz
Smíchov – jonatan.hudec@evangnet.cz
Dejvice-Bubeneč – sasa.jacobea@gmail.com, trgalova@gmail.com
Střešovice – stresovice@evangnet.cz (administruje Dalibor Antalík)
Kobylisy – ondrej.kolar@evangnet.cz
Libeň – liben@evangnet.cz
Horní Počernice – alzbeta.hanychova@evangnet.cz
Strašnice – matosabo@gmail.com
Uhříněves – jiri.ort@evangnet.cz
Vršovice – matej.opocensky@evangnet.cz
Roztoky u Prahy – roztoky@evangnet.cz
Sedlec-Prčice – prcice@evangnet.cz
Soběhrdy – sobehrdy@evangnet.cz
Škvorec – skvorec@evangnet.cz (administruje Jiří Ort)
Evangelický sbor německého jazyka při ČCE – ev.prag@gmail.com

O pražském SOMu


Jsme různorodé společenství mladých křesťanů Českobratrské církve evangelické.
Snažíme se nabízet otevřené a bezpečné prostředí pro každého. V něm chceme společně objevovat, rozvíjet a sdílet svoji víru.
Vytváříme příležitosti k setkávání, prožívání a navazování nových vztahů.
naše vize, prosinec 2023, Mělník

Členy pražského SOMu na volební období 2023–2025 jsou:

Viki Fenclová

předsedkyně a virilní členka martinského grémia | Jarov

Říkají jí Viki a na světě je už téměř 20 let. V SOMu je poprvé, ale na SOMácké akce jezdí už několik let. V roce 2023 nastoupila na Evangelickou teologickou fakultu a studuje obor Evangelická teologie s cílem stát se farářkou. Od narození je členkou sboru na Jarově, kde se aktivně podílí na vedení táboru pro děti, učí nedělku a snaží se pravidelně navštěvovat setkání mládeže. Když si zrovna nečte nějaký historický román, vede s dalšími mládežníky všemožné, nejen teologické debaty.


Cája García

první místopředsedkyně | Strašnice

Cája García je v SOMu už druhé volební období a těší se, co ji čeká. Cáje je 23 let a studuje dvouobor anglistika-amerikanistka a překladatelství – španělština na fildě. Pokud zrovna neleží v anglické beletrii, kterou nikdy nestíhá přečíst na literární semináře, nejspíš ji najdete na tanečním sále nebo když půjdete za kulturou do Národního divadla. Jako uvaděčka vám řekne, kde sedíte, že se sklem se do sálu nesmí a nebo vám třeba prodá program. Radost jí uděláte, když jí za ten program dáte dýško, pochválíte písmo nebo si s ní zadvojhlasíte v nějakým svítákovským bangeru. Milovnice vajíčkové pomazánky, šatů a hezkých psacích potřeb je doma ve Strašnickém sboru, kde zároveň dělá vedoucí na táboře nedělky.


Johanka Vejnarová

druhá místopředsedkyně | Střešovice

Studuje v posledním ročníku na gymnáziu a nemá tušení, na kterou vysokou půjde, ale ví, že ETF to vždy jistí. Je aktivní mládežnicí ve sboru na Jarově, ale její domácí sbor je ve Střešovicích. Ráda si s vámi popovídá o svém životě, knihách, sociálních problémech, britských hercích anebo třeba o tvarech těstovin.


Kuba Rais

Vinohrady

Tak nějak se do SOMu dostal vymetáním všech SOMáckých akcí. Je mu 23, je vystudovaný a pracující elektrikář. Je členem sboru na Vinohradech, ale často je vidět i na mládežích ve Strašnicích. Rád se baví o focení, Filmech a nejrůznější technice. Zajímá se také o počítačové hry, od kterých už přes všechnu práci co má s fotkami z akcí už spíše upouští.


Natka Urbánková

Jarov

Říká se jí Natálka nebo Natka a je pražská somačka. Je jí 19 let a ráda jezdí na mládežnické akce, a to nejen pražské. Nejčastěji ji asi potkáte smějící se nebo s někým v rozhovoru. Má ráda sport i čtení, ale přemluvíte ji skoro k jakékoli aktivitě, tedy kromě hraní Krycích jmen.  Na závěr by vás chtěla povzbudit, abyste se nebáli přijet na nějakou naši akci, i když nikoho neznáte – pokud na té akci bude, ráda se vás ujme, stačí ji oslovit.


Šimon Domaška Härtel

Dejvice

Sborem je v Dejvicích, mládeží z Dejvic i Střešovic. Studuje prvním rokem a s nadšením ekologickou a evoluční biologii na PřF UK. Pozastavuje se nad nevyužitostí říčních ostrovů coby nocovišť a je velkým propagátorem dvojného čísla, apostrofů, pražské češtiny a pečení chleba plochou stranou nahoru.


Šimon Kubias

Strašnice

Chtěl by dělat nějakou přírodě milou práci, která by ho bavila, a proto studuje Krajinářství na České zemědělské univerzitě nebo, chcete-li, na „hnojárně“. Vždycky si s váma rád zazpívá svítákovky i jiný písničky, kterých není nikdy dost. Poslední dobou hodně rád leze na stěnu a občas i na skálu a v zimě jezdí na prkně. Když neví, o čem mluvit, tak vás ochotně ochytří o random fakty, které jste ani nevěděli, že jste je potřebovali slyšet. Taky až moc kouká na seriály, ale nerad se tím chlubí.  Celý život chodí do sboru do Strašnic, kde taky učí dětskou biblickou hodinu, a hlavně připravuje letní tábor nedělky, který k smrti miluje. (Pošlete nám děti.)


Tadeáš Balcar

Kliment

Tadeášovi je dvacet dva a překvapivě chodí do klimentského sboru, v SOMu bude už druhé období. Momentálně nestuduje, pracuje jako instruktor na lezecké stěně. Mezi jeho koníčky patří sportovní lezení, snowboarding, běžky, cyklistika, hudba, vaření a také příprava akcí pro mládež. Dobrým jídlem nepohrdne.


Náhradníci:

Zuzka Čapková

Strašnice

Zuzce je (v době nástupu do funkce) dvacet let a do SOMu se přihlásila, protože ji baví mládežnické akce a ráda by vypomohla při jejich tvorbě. Krom života ve strašnickém sboru, kde je učitelkou nedělky a biblických hodin, ji naplňuje studium medicíny a hraní na housle. A jelikož té práci s dětmi nemá dost, jezdí pravidelně jako vedoucí na různé letní tábory. Bude nadšená, když jí dáte zašifrovanou zprávu, poskládáte s ní puzzle (minimálně 500 dílků!) nebo spolu zazpíváte písně z Taizé.


Adam Řežábek

.


Ester Úlehlová

Jarov

Jmenuje se Ester a je jí 15, tím pádem je nejmladší SOMák. Studuje na GYKASu, osmiletém gymplu a angažuje se tam v studentském parlamentu. Už dlouho hraje na klavír, trošku se učí na kytaru, čte a vlastně se zajímá o všechny formy umění. Pokud máte nějaké doporučení v tomto ohledu, tak je ráda vyslechne. Vlastně si ráda popovídá celkem o čemkoliv. Lidi kolem jí často říkají, že mluví hodně a sama musí uznat, že je to pravda. Taky si ráda zahraje deskovku či něco upeče. Je v SOMu, protože chce potkávat nové lidi a baví jí organizovat akce, které stmelují a sbližují.


Verča Šotolová

Kobylisy

Je jí 19 let a tenhle rok bude maturovat. Dále bude pokračovat přírodovědným směrem. Ve
svém rodném sboru v Kobylisích má s jedním spolumládežočlověkem pod palcem nedělky
a letní přífarské tábory. Do prostoru evangelické mládeže se dostala přes Kappu, a
protože její kappácká léta už skapala, je nyní hrdou ex-kappačkou. Má ráda zpěv,
hlavně svítákovek, a věnuje se scénickému tanci. Ráda chodí do přírody, jak s psími, tak s
lidskými kamarády. Užívá si debatování o všemožných šílenostech, obvykle začínajících
slovy „co kdyby…“


#

Kontakty

Přesunout se na začátek